Предвид отлагането на тазгодишния Indian Wells заради опасността от коронавируса (без да коментираме доколко решението е справедливо) – ще се върнем отново в Калифорнийската пустиня без маска и дезинфектанти, за да отговорим защо все по-често се прокарва твърдението, че Indian Wells e “като пети турнир от Големия шлем” – откъде идва това?
Изключителна жега, ярко слънце, зрители с шапки – Indian Wells е турнир, който лесно прави впечатление. Всъщност Indian Wells е малко градче с около 5000 жители, намиращо се в областта Riverside County в Колорадската пустиня на територията на щата Калифорния.
През март, когато обичайно се провежда турнира, през деня температурите достигат до 40*С, но типично за пустинята – във вечерната сесия могат да спаднат до 15*С – често се получават резки амплитуди в температурите. На пръв поглед не изглежда привлекателно, но всъщност по-голямата част от тенисистите обожават този турнир и рядко го пропускат. Рафаел Надал например задължително включва в календара си Indian Wells, често жертвайки Miami, който се провежда след това, а е турнир от същата категория.
Всъщност турнирът разполага с един от най-големите тенис комплекси в света и с втория най-голям централен корт (капацитет 16 102 зрители) след Arthur Ash Stadium (23 771) – централният корт на US Open в Ню Йорк. Построен в самата пустиня през 2000г., комплексът разполага с 29 тенис корта, а в последствие започва да приема и различни концерти на изпълнители като Андреа Бочели, The Eagles и др., както и други обществени събития, а през 2008г., макар и в предсезонните сблъсъци, приема първия NBA мач на открито от 1972г. – Финикс Сънс срещу Денвър Нъгетс.
Това е и първият ATP Masters 1000 турнир за сезона и заедно с последващия Miami Open 1000 приемат по 96 състезатели в основната схема и 32-ма поставени – единствени по рода си в целия тур. 32-ма поставени има единствено още на четирите турнира от Големия шлем и със сигурност това, че и на Indian Wells са толкова допринася за определението, което му се дава. През декември 2009г. целият тенис комплекс и турнирът се закупуват от Лари Елисон, откривателят на Oracle Corporation и част от борда на директорите на Tesla, Inc., чието състояние към днешна дата възлиза на около 70 милиарда долара. Отявлен тенис фен, Елисон иска да превърне турнира буквално най-добрият в света и инвестира десетки милиони в обновяването на кортовете и модернизирането на комплекса, като това е и първият турнир, който въвежда системата за видеонаблюдение на всеки един корт. Привържениците определят атмосферата по време на турнира като невероятна, затова и комплексът вече е наричан „Рая на тениса”. Това е и най-посетеният турнир извън четирите големи – още една причина да бъде наричан (почти) „Петият турнир от Големия шлем”.